Транспортна логистика

транспортна логистика

Транспортна логистика

Особености на транспорта като логистична дейност

Транспортът най-често се отъждествява с пространствено преместване на хора и стоки в склада във времето. Вземането на решение за избор на подходящ вид транспорт зависи от множество фактори, като цена, време за доставка, географско покритие, сигурност и др.

Разглеждайки транспорта от гледна точка на системния подход, предполага той да бъде третиран като една по-голяма и сложна система. В настоящите условия различните видове транспорт не развиват дейността си автономно и изолирано един от друг, а като съставни части на една или друга система.
Функционирането на транспортната система е основана преди всичко на това, че всеки вид транспорт има специфични особености, които определят сферата на неговото целесъобразно използване. Основните особености, на транспортните системи са:

  • сложност   – от една страна, съставляващите ги елементи се отличават с нееднородност и относително самостоятелно функциониране, а от друга – съществуват разнообразни и многостранни връзки с множество вътрешни и външни за системата като цяло обекти;
  • динамичност – транспортните системи
  • непрекъснато се изменят във времето под влиянието на едни или други фактори, или в тях непрекъснато се извършва обновление под една или друга форма;
  • адаптивност – транспортните системи реагират на променящата се външна среда по начин, който им позволява да се приспособят към новите условия с цел получаване на благоприятни за развитието им резултати;
  • състояща се от различни елементи и разклонена йерархия от връзки със специфичен характер – подсистемите изпълняват различни функции, а връзките между тях имат йерархична структура;
  • многообразие на връзките с външната среда – едва ли има друг отрасъл на икономиката както транспортът, който да е свързан с толкова тесни и многобройни връзки с всички останали отрасли. Транспортът осъществява организационни, търговски, икономически, договорни, технологични и други разностранни връзки буквално с всички подсистеми на икономиката, било то в рамките както на нейните граници, а също така и извън тях;
  • система на управление от много нива, като на всяко от тях има специфични особености и изисквания, които налагат вертикален и хоризонтален анализ на всички действащи елементи;
  • сложност при териториалното разположение на звената за управление – в резултат на развитието на световната икономика се разкриват обширни възможности за промени в териториалното разположение на производството, появяват се нови източници на снабдяване и нови пазари. При тези условия многозвенността, териториалната и функционална разпокъсаност на транспортните системи са обективна предпоставка за възникване на затруднения при новите усложнени логистични дейности;
  • разнообразна по съдържание и обем информация – големият брой звена, неравномерното им териториално разположение и различната им функционална специализация предопределят обмен на голям обем информация, която в много случаи се обработва трудно и създава условия за нейното неефективно и нецелесъобразно използване.

Транспортът е задължителен елемент при управлението на всяка верига на доставките, независимо от нейната дължина и сложност. Имайки в предвид, че управлението на веригата на доставките служи за изграждане на връзки и координация между дейностите, извършвани от всички участници във веригата , транспортът се явява едно от най- критичните звена в цялостното й управление – негова основна задача е да свърже цялостния материален поток от доставката на суровините до довеждането на готовата продукция до крайните потребители.

Видове транспорт – предимства и недостатъци

Ще представим отделните видове транспорт по тяхната степен на използване.

Автомобилен транспорт – целесъобразно е да се използва при превоза на малки партиди, на къси разстояния.

Предимства:

  • Бързина и точност на доставките.
  • Относително малки престои.
  • Голяма проходимост и маневреност на автомобилите. Позволява доставката “от врата на врата”.
  • Гъвкавост при определяне на маршрутите и графика на доставка.
  • Висока скорост на доставяне на товари особено при малки разстояния.

Недостатъци:

  • По-висока цена на превоза, която (особено за разстояния над 50 км. Например: Себестойността на товарните превози с автомобилен транспорт надвишава с около 4 пъти себестойността с ЖП транспорт и около 8 пъти себестойността на морския транспорт) се дължи на: високите разходи за поддържане на автомобилите в техническа изправност, високи разходи за гориво на единица продукция.
  • Ограничен транспортен обем.
  • Прекъсвания на движението.

Въздушен транспорт- е най-бързият, но често и най-скъпият транспорт

Самолетните полети обслужват най-вече пътническите линии, но в много случаи са незаменими за товарни и транспортни услуги. Транспортирането на товари по въздух е изключително важно, когато става дума за специфични стоки – ценни товари, бързоразвалящи се продукти, лекарства, пощенски и документни пратки и за незабавно пристигане на всякакви стоки, за които скоростта на доставка е от жизненоважно значение.

+Предимства:

  • Висока скорост – Въздушният транспорт е най-бързият от всички видове транспорт и по тази причина е подходящ за пренос на стоки, които трябва да изминат голямо разстояния за кратък период от време. Въздушният транспорт няма конкурент или алтернатива за спешни пратки.
  • Бързо обслужване – Авио транспортът предоставя удобни, ефективни и бързи транспортни услуги. Той се определя като най-добрия метод за транспорт на бързо развалящи се стоки.
  • Не изисква инвестиции в инфраструктура – Въздушният транспорт не изисква допълнителен акцент върху пътната настилка, какъвто изисква железопътния транспорт.
  • Лесен достъп – Въздушният транспорт е единственият вид транспорт, който може да достига до трудно достъпни райони и участъци, които са непосилни за другите видове.

Недостатъци на въздушния транспорт

Въпреки многобройните си предимства пред останалите видове транспорт, авиацията има и някои недостатъци.

  • Рискове – Въздушният транспорт крие доста сериозни рискове, тъй като дори и съвсем малък инцидент може да има много сериозни последици за вашата пратка, екипажа на самолета и пътниците. Макар съображенията за сигурност да са на изключително високо ниво, авиацията си остава доста несигурен начин за транспорт, тъй като шансовете за инцидент са значително по- високи, от колкото при други.
  • Скъп – Въздушният транспорт е най-бързият вид транспорт, но също така е и най-скъпият. Оперативните разходи на авиационните самолети са по-високи и включват голяма част от разходите по изграждането на летищата и самолетите.
  • Малка товароносимост – Самолетите имат сравнително по-ниска товароносимост в сравнение с влаковете или товарните кораби. По тази причина те не са особено удачен метод за транспортиране на големи и обемисти предмети или стоки. Също така е много важно да се отчете, че товарния обем не може да се увеличава в случаи на нужда, както е примерно с железопътния транспорт.
  • Зависимост от метеорологични условия – Понякога въздушният транспорт може да изглежда несигурен и не особено надежден, тъй като е подвластен на метеорологични те условия. Лошото време сериозно затруднява пътническите и товарните полети и понякога е възможно дадени полети да бъдат сериозно забавяни или дори отменяни в случаи на мъгла, сняг или пороен дъжд.
  • Сериозна инвестиция – Въздушният транспорт изисква много сериозна инвестиция за изграждането и поддръжката на летищата. Също така авиацията изисква трениран, обучен и опитен персонал, което също изисква значителни инвестиции и разходи.

Воден транспорт

+Предимства:

  • Ниска цена – Тъй като не се натоварва от разходи за собствена инфраструктура и поддръжка, водният транспорт е смятан за най-евтин от всички видове транспорт. Разходите за експлоатация са изключително ниски, тъй като корабите са най- икономични от гледна точка на горивото. Всички тези фактори го правят най-евтиния начин за транспорт на стоки от едно място до друго.
  • Възможност за изпращане на по-големи пратки – Товарните кораби могат да пренасят много повече товар, отколкото който и да е самолет, влак или камион. Това прави корабите много подходящи за пренос на огромни товари, които биха били непосилни за всички останали видове транспорт.
  • Безопасност – Рискът от повреда на стоките по време на транспорта е значително по-нисък от който и да е друг начин за транспорт. Все пак морето крие своите опасности, но със съвременните плавателни съдове шансът да се случи нещо на вашите стоки е нищожен.

-Недостатъци на водния транспорт:

  • Бавна скорост – Скоростта на плавателните съдове е значително по-бавна от тази на останалите видове транспорт.
  • Ограничени райони на дейност – Един от големите недостатъци на водния транспорт е, че има силно ограничена дейност – моретата, океаните и по-големите реки и канали. Това силно ограничава възможностите ви за изпращане на стоки. В много ситуации е необходимо комбиниране от морски транспорт и някой от другите видове транспорт (в по- голямата част от случаите това е автомобилният).
  • Сезонна характеристика – Сезонната характеристика до голяма степен се отнася за речното корабоплаване, тъй като през студените зимни месеци много реки замръзват или просто стават невъзможни за плаване.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *