Технико-икономически анализ на самостоятелни складови сгради

Мобилните стелажи пестят място и средства

Технико-икономически анализ на самостоятелни складови сгради

Технико-икономическия анализ на самостоятелните складови сгради се формира на база инвестиционни и експлоатационни разходи за целия обект и за една товарна стокова единица. Структурата на разходите по пера се определя основно от подтипа на склада и класификацията му по видове: разположение в отделните територии, начин на съхранение на товарните единици, санитарно-хигиенни и екологични изисквания, температурен режим на складовите процеси, конструктивно решение по обвързаност, строително-конструктивни системи, и пожароопасни и взривоопасни свойства на съхраняваните вещества.
Подтипа на склада е определящ за вида и обема на складовите технологични процеси, които са включени във вътрешно складовото предвижване и основно определя полезната площ и полезният обем на помещенията в складовите зони. Икономически е по-ефективно изпълнението на складови сгради с по-голяма височина отколкото с по-голяма застроена площ при един и същ застроен обем на зоните за съхранение.

Технологичното оборудване като цяло в инвестиционния бюджет на складовата сграда зависи от начина на съхранението и степента на автоматизация на склада. При прилагане на високоефективно оборудване при очаквана увеличена инвестиционна стойност се постига намаляване на застроените площ и обем на складовите зони и съответно на инвестицията за сграда, и редуциране на стойността за закупуване на поземлен имот, както и се намаляват експлоатационните разходи за труд. Високи стойности на цялостното оборудване се очакват при подтиповете склад от общ характер и склад с адресирани складови места.

При склад за отдаване под наем стойността на цялостното оборудване е по-ниска, а при склад за директно претоварване подемно-транспортното оборудване е с най-ниска стойност и липсва инвестиция в складови стелажни системи. Подтипа на склада се отразява и на вида обслужващи комплекси по структура на звената и обем на развитите елементи включени в складовото стопанство. Стойността на разходите е най-висока при склада от общ характер и най-ниска при склада за отдаване под наем.

Възможната различна тежест на критерия за оценка на естетическо-художествената функция на складовата сграда и стопанство е в голяма степен определена от подтипа на склада. При самостоятелния склад от общ характер търсенето на определен корпоративен облик или индивидуализиране на архитектурния образ повишава инвестиционните разходи без технологични предпоставки за това.

Самостоятелните складове за отдаване под наем или с адресирани складови места се разглеждат като инвестиционен финансов проект, което определя ограничаване на общите инвестиционни разходи. Общите експлоатационните разходи са значително перо в формирането на общата цена за приемането, съхранението и издаването на товарните единици, и обикновено се увеличават в периода на функциониране на строежа.

Тенденция е намаляване на разходите за труд в складове чрез разширяване на приложението на механизирани изцяло и/или автоматизирани складови сгради. Едновременното значително редуциране на всички инвестиционни и експлоатационни разходи в складовете, като елементи от дистрибуционна схема, се постига с изграждането на складови сгради за директно претоварване и компютъризираното им обвързване с комуникационна система от транспортни средства.

При избора на решение на складова сграда и/или стопанство в цялост е наложителен сравнителен технико-икономически анализ и оценка на базата на различните подтипове и видове складови сгради по съставените класификации, с цел оптимизация по дефинираните критерии в конкретните условия на средата.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *