Стимулиране на продажбите в склада
Съдържание:
Насърчаването на продажбите е техника на въздействие върху купувачите чрез лично общуване и система от пазарни средства, за да се предизвика или ускори покупката. В повечето случаи е на лице краткотраен ефект, но при редица техники се наблюдава остатъчен, който води до дълготрайно въздействие между потребителя и промяна върху покупателния модел.
Насърчаването на продажбите в складовите системи вкючва маркетингови действия по добавяне на допълнителна стойност върху продуктите за ограничен период от време с цел стимулиране на потребителските покупки и ефективност на посредниците. Може да се приеме че насърченията са комплекс от инструментариум с еднократен или краткосрочен характер с цел увеличаване на продажбите чрез допълнителни стимули за потребителите търговците и производителите. Най- често тези стимули са намалуние на цената , премии, мостри, талони и др.
Стимулите представляват добавка, но не и заместители на основните ползи, които получава купувача, когато закупи продукта.
Това дава основание да се посочат и определени различия между рекламното въздействие върху потребителя и посочените стимули.
Докато рекламата , дава причината да се купи Стимулирането на продажбите добавя стимули за това с оглед увеличаване и ускоряване на продажбите тоест генерира сенезабавно действие от страна на потребителите.
Стимулиране на продажбите постига краткосрочни високи продажби на лице е лесно измерим ефект, който е обвързан със сравнително нисък бюджет и дава почти винаги незабавно резултати.
Силни страни на стимулиране на продажбите в склада:
- Акцентира се върху краткосрочните цели.
- Ускоряват се продажбите.
- Създават се възможности за по- точно измерване на ефекта от използването на стимулиращи средства.
- Създават се възможности за повишаване лоялността на клиентите към търговската марка.
- Генерират се незабавни продажби
Слаби страни на стимулиране на продажбите в склада:
- Възможност за злоупотреби. Налице е опастност от недобросъвестна работа на отговарящите за дистрибуцията и разпределението на стимулиращите средства в резултат на което те недостигат до своето предназначение.
- Пренаситеност със средства за стимулиране, което може да доведе до безчувственост към тях.
- Използваните от фирмите стимулиращи средства лесно се копират от конкурентите.
- Стимулиращите кампанни могат да доведат до съответни реакции от страна на конкурентите и появата на тъй наречени рекламни войни.
- Потребителите привикват със стимулиращите средства и започват да търсят продажби свързани само със стимулиращи акции, което може да доведе до промяна на техния покупателен модел.
Функции на стимулиране на продажбите в склада
Насърченията на продажбите са повече от адекватни на съвременната социална и икономическа обстановка ето защо те увеличават своят ръст все повече. Техните функции са следните:
- диференциране на марките;
- заобикаляне на високите цени в медиите;
- търговците засилват интереса от страна на клиентите към магазина си;
- отговор при използване на насърчение на продажбите от конкурентите;
- предизвикват реакция на потребителите;
- избягват се трудностите при прогнозиране на търсенето, на продажбите;
- резултатите от насърчаването на продажбите се проявява бързо;
- резултатите от насърчаването на продажбите са измерими;
- насърчаването на продажбите са сравнително евтини и лесни за прилагане;
Дефиниции за стимулиране на продажбите
“ Насърченията на продажбите са краткосрочни стимули за поощряване на покупката или продажбата на стока или услуга.” Филип Котлър
“ Насърченията на продажбите представляват временен стимул, различен от нормалната цена на стоката и съществуващата рекламна подкрепа, с който се допълват предлаганите ползи от покупката й с цел да предизвикат, ускорят и засилят съответните реакции на пазара.” Димитър Доганов
“ Насърченията на продажбите дават на потребителите краткосрочерн стимул за покупка на продукта.” Д. Шулц
“ Насърченията на продажбите са маркетингови и комуникационни дейности, които променят възприеманото от целевата аудитория съотношение “потребителна стойност/цена” на стоката или услугата и следователно :
1) генерират незабавни продажби и 2) променят стойността на марката в дългосрочен план.”
Д. Шулц, У. Робинзън