Складово-манипулационни процеси

стандартни складови системи

В нашия съвременен свят и нашето забързано ежедневие логистиката е станала неделима част от живота ни, а именно, че ние се нуждаем да осигуряваме потребностите си в подходящото количество, в подходящото състояние, на подходящото място, в подходящото време, с подходящите разходи. Ето защо тя е станала част от нас.

Логистиката обхваща процеса от снабдяването със суровини и материали, преминавайки през производството достига до дистрибуцията, както и обратния процес – т.нар. обратна логистика. Тази статия е насочена към сладово-манипулационните дейности на практика са съществените елементи на единния по обективната си същност логистичен процес.

Складовете са предназначени места за приемане, съхранение, обработка, товарене и експедиция на стоките. Технологичния процес в складовете започва с пристигането и разтоварването на транспортното средство.
Пристигащите транспортни средства се разтоварват на специални места и рампи с универсални подемно-транспортни средства. Разтоварването се извършва възможно най-бързо, за да се освободят транспортните средства. Разтоварените стоки се поставят на приемни площадки, където се извършват сортирането, разопаковането, ако е необходимо, приемането на продуктите по качество и количество.

Също така стоките преминават през етикиране и въвеждане в складови програми, оглеждат се внимателно от складовите работници за нарушение на външния вид на опаковката и на самия продукт. След това стоките се насочват към зоната за складиране или към склад за транзитни стоки. Всяка стока е адресирана и в нея се поставя документ, в който се съдържат наименованието и кодът на продукта, количеството, датата на получаването и срокът на годност, ако има такъв.

Система  на складиране

Системата за складиране е целесъобразно да включва разполагане на товарите в склада и тяхното рационално управление. При разработването на системата за складиране се отчитат всички връзки между товарните потоци и свързаните с тях фактори (параметри на склада, разполагаеми технически средства, особености на товарите и други.) Системата на складиране се реализира чрез следните основни елементи:
– складова товарна единица;

  • вид  на складирането;
  • складово  оборудване;
  • система  за комплектация и други.

Видът на складиране предполага избора на технологично оборудване, на което да се складират стоките и формите на разместването им в складовото стопанство  Върху избора оказват влияние следните фактори: складова площ, височината на склада, използваните товароносители, обемът на доставените партиди, особеностите на комисионирането, свободния достъп до товарите и други.

Копмания извършваща складови дейности

Стелажи е логистична компания, която извършва разнообразни логистични дейности. Тя е най-старата транспортна и логистична компания в България. В продължение на повече от 20 години компанията непрекъснато се развива, превръщайки се в един от глобалните играчи на транспортния и логистичен пазар.  Като компетентен доставчик на услуги с добавена стойност в сферата на складовите процеси и реализацията им „Gebrüder Weiss“ предлага на своите клниети пълния пакет услуги за изпълнение на поръчките. Те се грижат за складирането заедно с администрирането на MHD /минималния срок на годност/. Също така поемат отговорност за  таксите и серийните номера, окомплектоването и  опаковането (вземане и опаковане). Участват в експедицията, както и в обратната логистика и персонализират допълнителни услуги. Чрез аутсорсинга, който предлагат на своите клиенти и процесите на реализация, фирмата  им помага да достигнат нови мащаби на гъвкавост, ефикасност и да могат изцяло да се концентрират върху основният си бизнес.

Служителите на Стелажи гарантират оптималния поток на стоки до техните свръхмодерно оборудвани офиси, където реализират годишно многобройни поръчки за складиране. Усъвършенстваните им ИТ инструменти допринасят значително за гъвкавостта и ефикасността на техните процеси и при това са съвместими с най-различни системи.

Тази компания извършва складови дейности, но преди всичко тя трябва да сключи договор между нейните клиенти и компанията. В този договор са уточнени всички условия, които са необходими за продуктите, които ще се съхраняват. Също така клиентите описват някакви изисквания към компанията, извършваща тези процеси. Тези изисквания могат да включват:

Обучение – всички служители на склада получават информация за стоките, които ще складират (маркировка, подреждане по височина, комбинирано подреждане). Разходите за провеждането на този курс са за сметка на доставчика на логистични услуги.

Описание на процеса – инструкциите за работа са описани и достъпни за всички служители. Те включват извънредни ситуации (повредени стоки, влага и други) и мерки за осигуряване на качеството както и съответната документация. За показатели на качество обикновено се посочват четири ключови показатели за измерване на складовата ефективност – два за входящото обработване и два за изходящото обработване на материалите:

  1. Точност на манипулациите за подреждане в склада – процент на материалите, които са поставени на правилното им място в склада;
  2. Точност на запасите – процент на запасите, разположени в склада, които са записани правилно в отчетността;
  3. Точност на подбора – процент на подбраните стокови линии без допуснати грешки;
  4. Точност на изпращане – процент на заявените линии, изпратени без допустани грешки.
  5. Наблюдение- включва непрекъсната проверка и контрол на стоките ( подреждане по височина, дефектни стоки и щети)

Сграда– използваемата височина е височината на сградата. В сградата трябва да има светлини и задължително отстояване на сигурност.

Мотокар – той трябва да е одобрен за максимална височина на стифиране ( височина на мачтата и капацитет).

Риск от пожар – трябва да има опис на зоната за пожар, за да се намали риска. Местните наредби трябва да бъдат налице.

След подписването на договора започва работата. Първата стъпка на складовия процес, а именно разтоварването и приемането на стоките, се извършва чрез физическото доставяне на стоките, проверка на количеството ( преброяване, измерване и други), проверка на качествените параметри, документиране на информацията за количеството, асортимента, качеството и опаковката на приетите стоки.

Следващата фаза разпределение на стоките е насочена към физическото преместване на стоките в зависимост от кодировките и символите на стоките. Съществуват различни символи или кодове, с които се забранява или позволява определени правила като максимална височина на подреждане, подреждане на стоките една върху друга, дали трябва да са поставени в хоризонтално положение или във вертикално и т.н. Това зависи от различните стоки. Например, ако приемем, че компанията Стелажи извършва складово манипулационни процеси на бяла техника трябва да се съобразят всички условия, които са необходими за продуктите.

 

Може да се стифират, но с ограничение до 4 уреда едно върху друго. Ако фирмата съхранява друг вид стоки, те също ще имат условия, за които складовите работници трябва да бъдат обучени и с които трябва да се съобразяват. Всичко това им е обяснено и в повечето случаи го има като знак върху стоката.

Изхождайки от същността на склада, в доклада беше разгледана спецификата му в логистиката. Складово-манипулационните процеси, които протичат. Също така от практическа гледна точка беше разгледана примерна фирма, която предлага такива логистични услуги. Беше обърнато внимание на определен вид продукция – нейните изисквания и условия при съхранение. Във връзка с това се изясниха всички процеси на складиране.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *