Моно и микросреда на бизнеса
Съдържание:
Анализът на моносредата на бизнеса касае преценката на предприемаческите първоначални цели и инициативи в т. нар. конкурентна моносреда. Моносредата е среда на браншовата реализация на бизнеса. Изисква правилно определяне на обхвата на стопанската инициатива и оттам – на правилното определяне на т. нар. моносреда. Обхватът на моносредата е обект на правилна и субективна преценка на субекта за сферата на формиране и развитие на бизнес интересите му.
Не средата, а субектът определя обхвата на развитие на стопанската инициатива в браншови аспект.
Критерии за тази определеност са:
- значимост на целите (мащаб на бизнеса);
- отраслова принадлежност;
- специализация;
- стокова специализация;
- географски ареал;
- технологична състоятелност и др.
Стопанският субект сам определя състава на своята моносреда. Поради тази причина неговата роля е решаваща за правилното диспозициониране на целите на предприемачеството.
Моносредата има две основни измерения. Едното имитира структурата на макросредата в браншови аспект, а другото имитира структурата на микросредата – маркетинг, логистика и мениджмънт, в браншови аспект
Анализът на моносредата в социалнополитически и икономически аспект изисква събирането и анализирането на данни в конкретния бранш. По този начин може да се добият очертанията на границите на качествените, количествените и стойностни аспекти на бизнеса.
Аналогични са съображенията и по отношение постиженията на конкретните конкуренти в направленията маркетинг, логистика и мениджмънт.
Анализът на микросредата на предприемачеството е важна съставна част от анализа и моделирането на глобалната фирмена стратегия на предприемачеството. Засяга аспекти на целеполагането и идейното развитие на съдържанието на глобалната фирмена стратегия на бизнеса.
Микросредата е т. нар. вътрешна или вътрешнофирмена среда за развитие на бизнеса. Нейното формиране и развитие зависи от способността на конкретното предприемачество.
Микросредата има три основни елемента:
- маркетинг;
- логистика;
- мениджмънт.
В този смисъл е необходимо да се преценят аспектите на глобалната фирмена стратегия в по-горе посочените направления. Анализът и моделирането не допускат навлизане в детайли на предприемаческата инициатива, а само извеждане на важни аспекти и съображения.
Формулираната до момента цел на предприемачеството в своя идеен вид (мениджмънт-глобална фирмена стратегия) се преценява от гледна точка на маркетинга.
Маркетинговата стратегия обхваща:
- конкретизация на продукта на предприемачеството;
- сегментиране на пазара;
- анализ на продуктова стратегия;
- анализ на дистрибутивна стратегия;
- анализ на комуникативна стратегия;
- анализ на кондиционална стратегия.
В заключение се извеждат изводи, касаещи формулировката на глобалната фирмена стратегия.
В направление логистика се анализират обхватът и съдържанието на логистичната верига, логистичния процес и на логистичната система. Противопоставят се на изискванията на принципите на логистиката – точно навреме, точно на място, в точно определено количество и при минимум разходи. Моделира се представа за логистична стратегия на бизнеса, резултатът от което се използва за конкретизация на фирмената стратегия.
В направление мениджмънт първоначално формулираната цел се преценява в аспект на научна организация на труда, управление на финансите и отново и в следствие на всичко това се формулира съдържанието на т. нар. глобална фирмена стратегия на фирмата.