Методи за управление на материалните потоци
Съдържание:
Логистични системи на бутане и дърпане
Системи на бутане (push systems)
Логистичната система на бутане е такава организация на движението на материалния поток, при която материалните ресурси попадат от предишната операция към следващата по отнапред зададен график. Материалните ресурси се „избутват” от едното звено на логистичната система към следващото.
Системите на бутане са традиционно използвани в производството. Всяка операция се завършва според общия график в установеното време. Полученият продукт се „избутва” по-нататък и се превръща в запас на незавършено производство за следващата операция.
Следователно, този метод за организация движението на материалния поток игнорира това, което в този момент въдши следващото звено: дали е заето със съвсен друга работа или очаква постъпването на продукцията за обработването й. В резултат се появяват закъснения в работата и/или нарастване на запасите от незавършено производство.
Системи на дърпане (pull systems)
Логистичната система на дърпане е такава организация на движението на материалния поток, при която материалния ресурс се подават на следващата технологична операция от предишната в случай, че следващата направи заявка към предишната. Т.е. следващата операция „издърпва” от предишната необходимите й материалния ресурс в необходимото за нея време. Поставянето на поръчки за попълване на запасите от материалния ресурс или ГП става, когато тяхното количество достигне до критичен минимум. Предишната операция изпраща обработената от нея и заявена продукция тогава и само тогава, когато е получила заявка за това.
Методи за организация движението на материалните потоци при системите на бутане
Планиране на потребностите от материали (MRP)
При избора на метод за организация управлението на МП трябва да се изясни какъв е характера на търсенето. Ако общото търсене се формира от много и независими един от друг клиенти, то става дуна за независимо търсене. В този случай се прави прогноза и се извършва планиране на потребностите от ресурси. Ако обаче, продукцията е предназначена за малко на брой корпоративни клиенти и/или е предназначена за допълнителна преработка, тогава се говори за зависимо търсене. Тогава може да се приложи планиране на потребностите от материали (material requirements planning) или MRP.
Същност на MRP – заключава се в разчет на потребностите на всички видове материали, суровини, комплектоващи детайли, необходими за производството на всяка стока от основния график в изискуемия обем и подаване на съответните поръчки за доставка. Общата последователност от действия е следната:
- основния график са разбива на отделните стоки, определя се обема им;
- по спецификационна ведомост на материалите се определят всички видове материали, суровини, детайли, необходими за производстството на стоките в набелязаните обеми, определят се количествата им (брутна потребност от материали);
- проверяват се наличностите от материали към настоящия момент в складовете и се определя чистата потребност от материали;
- определя се времето за подаване на заявката за материали.
По такъв начин при независимо търсене или при отсъствие на MRP запасите не се свързват непосредствено с производствения план и затова трябва да са достатъчно високи, за да се удовлетвори произволно търсене.
При използването на MRP нивото на запаси е ниско и се увеличава само непосредствено преди изпълнението на клиентската поръчка.
Едно от мащабните разширения на MRP е планирането на производствените ресурси (manufacturing resource planning) или MRPII. Този стандарт на планиране включва MRP и добавя CRP (Capacity Requirements Planning) – разчет на потребностите от производствени мощности. Можем условно да запишем
MRPII = MRP + CRP.
За разчета за производствените мощности CRP е необходима следната входяща информация:
- обемно-календарен план на производството (в рамките на MRP);
- технологични маршрути за изготвяне на изделията;
- поръчки, чието изпълнение е стартирало по-рано.
В резултат се получава потребността от оборудване, неомходимо за изпълнение на поръчката.
С времето стандартът MRPII се допълвал, тъй като при него не се обезпечава необходимата интеграция със системите за проектиране и конструиране. Освен това, в него не се обръща достатъчно внимание на управлението на разходите, а връзка с кадрите отсъства въобще.
Системата ERP (Enterprise Resource Planning) – планиране на ресурсите на предприятието по настоящем има претенциите за световен стандарт. Можем да я определим по следния начин: ERP е интегрирана система, обезпечаваща планирането и управлението на
всички ресурси на предприятието, неговото снабдяване, продажби, кадри и работна заплата, научно-изследователски и конструкторски дейности. По такъв начин, ERP = MRPII + интегрирано планиране и управление на допълнителни направления (персонал, научно-развойна дейност и др.).
Financial Planning
Управление на проекти. Научно-изследователски и конструкторско-технологични разработки PDM
Системите от класа ERP, ориентирани към производството, трябва да позволяват организацията и информационното обезпечение на етапите на снабдяване, производство и реализация, а също и финансова отчетност и планиране.
Той се състои от модулите:
- SCM (Supply Chain Management) – управление на веригата от доставки. Включва: снабдяване на производството, управление на складовете и управление на транспорта;
- CRM (Customer Relationship Management) – управление на взаимоотношенията с клиентита. Включва: търсене и анализ на информация за клиентите, планиране на пазара и взаимодействие с клиентите;
- MRPII (Material Requirements Planning + Capacity Requirements Planning) – планиране на материали и производствени мощности;
- Financial Planning – модул за финансови отчети и управление.