Логистика и складове

Логистиката представлява процес на планиране, реализация и контрол на процесите по преместване, съхранение на суровини и материали, незавършено производство; готова продукция; услуги и свързаната с това информация от точката на създаване до точката на потребление е цел задоволяване на изискванията на клиентите.
Оперативните решения, които се вземат способстват за ефективното използване на методите и средствата за управление на движението на товари. Те могат да се отнасят до транспорта, до складовете и т.н.
Например в областта на транспорта тези решения са от избора на начин за транспортиране и до планиране на дейността на транспортния парк. Складирането като логистична операция включва в себе си дейностите извършвани за съхранение на товарите по логистичния канал, осигуряване на тяхната цялост и запазване на качеството, рационално разместване, отчет, контрол и безопасни методи на работа по обслужване. Обект на логистичната складова система са процесите на приемане, обработка, съхранение и експедиране на товарите.
Задачите за решаване са свързани с проектиране и оптимизиране на складовата мрежа във всеки един склад, управление и максимално използване на складовото пространство, съхранение и подготовка на товарите за експедиране. В зависимост от местоположението си спрямо кея складовете в пристанището се делят на кейови(прикордонни) и тилови.
Кейовите складове се намират в непосредствена близост до кея и се използват за краткосрочно съхранение на товари.Тяхното изграждане трябва да е съобразено с товароподемноста на корабите, които най-често посещават пристанището. Тиловите площадки и закрити складове се използват при подготовка и експедиране на големи партиди товар за морски превоз и за дългосрочно съхранение на товари.

Складово пространство

Складовото стопанство може да бъде изградено на различни йерархични нива и да обслужва различни товаропотоци. Най-често пристанищните складове се специализират в зависимост от характера и свойствата на товарите(насипни, наливни, генерални товари) и тяхното предназначение(за внос, за износ, за каботажен превоз).
Една от най-важните задачи в пристанищата е организирането на товаро-разтоварните работи. Складовете като част от пристанищната инфраструктура заемат важно място като приемат за съхранение или подготвят за експедиране товарите за морски или сухопътен превоз. Организирането на правилното приемане и предаване на товарите включва преброяване на товарите; определяне на теглото и обема на партидите; разпределяне и стифиране на товарите в склада, в зависимост от специфичните особености за съхранение на различните видове товари; възможност за организиране на комплексна механизация при тяхното преместване. При изпълнението на тези операции за всеки вид товар трябва да се спазват разработените технологични схеми за обработка и складиране като размерите на стифовете се определят съгласно разработените за дадения склад норми.
През пристанищата преминават много разнообразни товари, състоящи се от партиди с различни размери и наименования и пътуващи с различни видове транспорт. Това налага точно количествено и документално отчитане на приетите и предадените товари. Своевременното оформяне на товарните и транспортни документи позволява бърза обработка на корабите и води до увеличаване на ефективността на пристанищното производство. Неправилно оформените документи могат да причинят сериозни забавяния на превоза, задържане или разваляне на товарите и впоследствие и до рекламации от страна на товародатели и товарополучатели. Често преди предаването им за транспортиране се извършва допълнително сортиране, преопаковане на товарите или вземане на проби за качествен анализ, което налага престой за определено време в складовите площи на пристанището.
Приемането или експедирането на товарите става само след представяне на необходимите товарни документи, точна и ясна маркировка и изправна опаковка. Товарите се разпределят в склада съгласно описаните в придружаващите ги документи специфични условия за съхранение. Възстановяването на неясни марки и поправяне на транспортните опаковки може да бъде извършвана и в пристанищния склад. Преди започване на операциите по експедиране всички партиди от товара трябва да имат съответната транспортна маркировка.

Проблеми при складирането

Голяма част от проблемите на складирането се пораждат вследствие на недостатъчен контрол върху стоките, действията и управлението на складовете. Основно изискване при контролирането на складовите площи е използването на иновационни технологии и механизация за увеличаване на производствения потенциал на съоръженията. Обикновено всеки склад изпълняват следните основни функции: получаване, съхранение, сортиране и експедиране на товари.
Съхраненето на товара включва следните дейности: проверка на качеството, подреждане, контрол на местоположението и количеството на товара. Системата за контрол е един от начините за модернизиране на складовите операции.
При нея всички операции, извършвани в склада, се управляват ръчно или с помощта на компютър. Основните действия на системата са свързани с разпознаване и координиране на работата в склада; максимално бързо и качествено изпълнение на задачите и минимизиране на грешките; даване на информация за свършената, настоящата и бъдещата работа. Ръчно управляваните системи за контрол се базират на предварително изчислени технологични варианти за работа. Компютъризираните системи за управление използват: технологии за отчитане на движението на товарите, работещи с бар кодове за идентификация или радиочестотна идентификация; оборудване за комуникация; хардуерно и софтуерно програмно осигуряване.

Система за управление на складовете

Степента на сложност на системата за управление на складовете (WMS) зависи от конткретно зададеното ниво на автоматизация. Системата може да осъществява от обикновен контрол на местоположението на наличните складови товари до максимално използване на складовото пространство, наличната механизация и работната сила. Процедурите, свързани с получаването и обработката на документите на товара, трябва да осигуряват нейното бързо и лесно приемане в склада. Основна цел е намаляване на времето за изчакване в зоната за приемане.
След получаване на коносаментите и придружаващите ги товарни документи преди товарът да бъде приет за съхранение, може да се наложи изчакване до приключване на качествения анализ на товара. Системата за управление на складовете трябва да има възможност за директно изпращане на информация, отнасяща се до подреждане към намиращите се в склада товари и понататъшното им движение в зоната за съхранение или експедиране.
Действията по съхранението на товари включват: определяне на движението на товаропотока в склада от момента на получаване до момента на експедиране; автоматичен избор на мястото на съхранение на дадена палетна единица, базирано на параметри и характеристики определящи максималното използване на складовото пространство; ефективно подреждане на товара и намаляване на работата по допълнително преместване на товара; осигуряване на навременна информация относно оценяване в реално време на наличното количество товари в склада и празните места за складиране.
От правилната информация за местоположението на товарите зависи бързото оформяне на товарите за експедиране. При системите за автоматичен за избор на място се използват следните параметри: обем, вид на товара, опаковка, особености при съхранението и др. Те спомагат за намаляване на вероятността от неправилно подреждане на товарите, увеличават ефективното използване на складовото пространство както и възможността за групиране и запълване на непълни палети в големи стифове. Ръчното подреждането отнема повече време, тъй като проверката за свободните места в склада се извършва от складовите работници.
Подреждането на склада включва следните операции: преадресиране и пренареждане на пратките (при необходимост); определяне на зона за оформяне на товарната пратка при отчитане на създадената организация по движение на пратки в склада и наличната складова техника; определяне на основен терен за подреждане и броене на количеството на пратките; преопаковане при установени повреди по опаковката.
Експедирането на товарите включва изнасяне на комплектованите пратки до местата за проверка, укрепване и товарене на съответното транспортно средство и оформяне на документите за транспортиране. Един завършен складов процес може да включва освен претоварната, сортировъчна и опаковъчна складова техника и складовия персонал и една интелигентна системи за разделно автоматизирано компютърно складиране.
След получаване на необходимата информация системата осигурява бърз отговор за извършване на съответното оперативно действие. Точното получената при приемане и експедиране на партидите на информация спомага за улесняване и намаляване на броя на извършваните операции, а при необходимост и до предлагане на други алтернативни начини за съхранение или методи за извършване на претоварването.
По този начин създаването на работеща интелигентна система за управление на склада може да оптимизира използването на наличното пространство и да доведе до максимална ефективност на оборудването и складовия персонал.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *