Избор на стелажи за склад
Как да направим оптимално добър избор на стелажи за склад
Съдържание:
В дистрибуторската верига на стоките разходите за съхранение могат да достигнат до 50% от стойността им. Следователно, минимизирането на тези разходи се превръща във важен състезателен фактор за търговските дружества. Знанието кои системи за складово съхранение са най-подходящи за конкретна продуктова гама може да помогне за намаляване на разходите. Избор на стелажни системи. Правилният избор на стелажи може значително да намали разходите за персонал и да увеличи ефективната складова площ. Видове системи за складово съхранение. Когато организирате работата на склад, на първо място, трябва да помислите как ще се съхраняват продуктите. Складовете за валцувани метали трябва да имат здрава основа.
Основните видове складови системи за съхранение са:
- Стелажи.
- Съхранение на открито.
- Контейнери за течности.
- Куки и други системи за съхранение на специфични видове продукти.
Във всички тези случаи, с изключение на стелажите, изборът на система за съхранение е доста ограничен.
Избор на стелажни системи за склад
Контейнерите се избират според обема и материала на производство, те са закачени – в зависимост от вида на облеклото, видът за съхранение на пода се определя от естеството на опаковката или контейнера. И само стелажите имат много функционални и структурни опции, изборът на които трябва да бъде разбран в детайли. Класификация на стелажни конструкции. За да се максимизира ефективното използване на пространството за съхранение, се използват стелажи. Те ви позволяват да разпределите товара на няколко нива от пода до тавана, осигурявайки лесно управление. Широките коридори са приоритет, когато има място. В зависимост от вида на стоките и контейнерите, стелажите са разделени на следните категории: Универсален. Използва се за съхраняване на повечето хранителни и нехранителни стоки в кутии и палети. Стелажи. Те са редове от хоризонтални клетки, които са прикрепени към рамката на багажника. Те могат да имат различни обеми и могат лесно да бъдат пренаредени на друго място.
Класификация на стелажи за склад
Телена рамка. Състои се от вертикални водачи и подвижни хоризонтални летви. Удобен за съхранение на извънгабаритни стоки и специални контейнери. Кутии. Използва се за съхранение на малки парчета стоки. Клетъчни. Те представляват обемна карирана конструкция без използване на рафтове. Подходящ за съхранение на продукти в същия контейнер. Специален. Използва се за съхранение на нестандартни продукти, като линолеумни ролки. В складовете на магазини за търговия на дребно е достатъчно да се използват универсални стелажи в комбинация с подова система за подреждане. Въпреки че всичко зависи от параметрите на асортимента. Дълбоките стелажи могат да бъдат оборудвани с колела. Съществува и класификация на стелажите според начина на поставяне на товара в тях: широк отвор, тесен коридор, пълнени и совалки, гравитационни, мецанин, с механизирано разположение и подбор и специален. Изброените складови системи за съхранение ще бъдат разгледани подробно по-долу.
Класически стелажи
Класически стелажи с широка пътека. Този тип стелажи е най-евтиният и лесен за инсталиране. Многостепенните конструкции имат добър капацитет и имат достъп до всяко складово оборудване, включително мотокари. Пътеките са широки около 3 метра, което е достатъчно за преминаване на две коли едновременно. Широките пътеки между стелажите повишават безопасността на движението на автомобила. Стелажите могат да бъдат двойни, но тази подредба намалява максималната скорост на зареждане. Ако този показател не е критичен, тогава такава схема е за предпочитане поради по-ефективното използване на пространството. Недостатъкът на стелажите с широки коридори е голям процент от заеманото от пътеките пространство. Той може да достигне 40% от общата складова площ. При високи наемни цени се препоръчва използването на по-скъпи и компактни дизайнерски решения.
Системи за стелажи с тесни коридори
Стелажите с тесни коридори имат същия дизайн като багажниците с широки коридори. Тяхната отличителна черта са проходите, стеснени до 1,5-1,9 метра. Поради това ефективната площ за съхранение се увеличава, но максималната интензивност на товарооборота намалява поради невъзможността за едновременна работа между стелажите на две единици оборудване. Такива дизайни се използват при високи наемни цени.
Оборудването за стелажи с тесни пътеки е много по-скъпо. Недостатъкът на стелажите с тесни коридори е високата цена на използваното оборудване за товарене. За работа се използват специални компактни стикери и товарни вагони. В някои случаи е необходимо допълнително да се поставят метални водачи между стелажите. Така че оборудването да не бута или поврежда конструкцията по време на движение.
Печатни и совалкови стелажи
Цял коридор отива дълбоко в стелажите, по които последователно се поставят палети в един ред. Има специална платформа или ролки за тяхното преместване. Този дизайн осигурява най-ефективното използване на складовото пространство, но е подходящ само за един и същ тип големи по размер продукти. Няма да е възможно бързо да получите желания палет от средата на реда. В системите за съхранение на совалки мобилната платформа може да бъде сменяема. За преместване на палети от дълбочината на реда могат да се използват мобилни електрически платформи, които се движат по специални водачи.
Те се управляват от контролен панел. За тяхното управление могат да се използват сложни алгоритми в рамките на програми за контрол на запасите. В някои случаи мобилните платформи могат да се движат не само в хоризонтална равнина, но и във вертикална. Такива системи за съхранение се наричат совалкови системи и осигуряват бързо движение на палета от всяко ниво надолу.
Гравитационна система за съхранение
Печатните стелажи имат сложна вътрешна структура, така че не са евтини. Въпреки това, в условията на недостиг на пространство, те са най-рентабилният вариант. Дизайнът на гравитационната складова система за съхранение на стоки е подобен на таран, но има две разлики. Рафтът е оборудван с ролки и има хоризонтален наклон надолу от страната за товарене до страната за разтоварване. Ъгълът на наклон на всеки хоризонтален ред е 3-5%, което е достатъчно за автоматично движение на палети и кутии под собствено тегло по стелажа. Когато избирате една единица товар, всички останали пакети в реда се придвижват независимо на свободното място. За да се предотврати падането на следващия палет, дизайнът предвижда специални механични ограничители и ограничители на скоростта на ролката. Гравитационните стелажи са удобни дори за ръчно подбрани товари. Дълбочината на гравитационния багажник може да достигне 25-30 метра, спестявайки значително складово пространство. Значителен недостатък на тази складова система за съхранение е необходимостта от един и същи вид товари.
Мецанинови стелажи
В допълнение, палетът може да бъде в рамките на няколко седмици, поради което такива стелажи трябва да се използват с повишено внимание за продукти с кратък срок на годност. Мецанините са стелажи на няколко нива с човешки достъп до всяко ниво и предназначени за ръчно сглобяване на малки предмети. Конструкциите имат стълби и проходи, така че складистът може бързо да стигне до желаната клетка. Защитата на багажника трябва да предпазва човек от падане от височина. Асансьорите могат да бъдат осигурени в системи на много нива. Повишени изисквания се налагат върху стабилността и здравината на мецаниновите конструкции. Мецанините са скъпи за изграждане, но тези структури могат значително да разширят пространството за съхранение и да ускорят процеса на ръчно сглобяване. Техният недостатък е и сложността на промяната за съхранение на големи товари.
Автоматична рафтова система
С помощта на програми за инвентарен контрол на стоките и свързаното с тях оборудване можете напълно да автоматизирате работата по обработката на товари. Такива системи предвиждат задължително въвеждане на адресно съхранение на стоки, при което на всяка клетка се присвоява уникален идентификатор. Автоматичните системи за обработка на товари могат значително да намалят складовия персонал. Автоматичните складове се основават на конструкции, състоящи се от водачи, разположени по стелажите и совалкови манипулатори, движещи се по тях. След команда от оператора за въвеждане на товара от определена клетка, самата програма насочва модула за товарене там. Изважда стоките и ги премества надолу до точката за разтоварване. Автоматичните складови системи почти не спестяват място, но значително ускоряват процеса на обработка на товара. Поради това използването им се препоръчва в складове с интензивен трафик. Основният недостатък на такива системи е високата цена и невъзможността за обработка на дребни и парче стоки.
Специални видове складови системи
Избор на стелажни системи. Понякога специфичността на продукта изисква подреждането на складово оборудване с нестандартен дизайн. Многостепенните закачалки изискват специални платформи за тяхната поддръжка. Такива устройства за съхранение могат да бъдат представени като. Конзолни стелажи. Използва се за съхранение на дълъг дървен материал – валцуван метал, дървен материал, первази и други. Механични устройства като окачване. Капацитет. Бункери, фуражи, оградни щитове. Мобилни стелажи от различни видове. Тяхната особеност е възможността да се движат по релси. Рационално е да се използват в складове с нисък товарен трафик. Цената на мобилните стелажи може да бъде няколко пъти по-висока от конвенционалните конструкции с широки коридори. Но те ви позволяват да сведете до минимум проходите, което е много важно, когато има недостиг на пространство или висока наемна цена.
Подови системи за съхранение
Насипни стоки, зеленчуци често се съхраняват на едро в склад. По-удобният начин за поставянето им обаче е в подредени торби. Кутиите и палетите също могат да бъдат поставени директно на пода, но в този случай не можем да говорим за ефективно използване на пространството за съхранение. Полагането на пода е практически безплатно и се практикува в собствените ни големи складове с ниски разходи за поддръжка.
Подреждането е приемлива система за складово съхранение за ниски помещения. Изборът на складова система за съхранение на пода се извършва, като се отчита максималната стабилност на стека. Недостатъкът на този метод на подреждане е голямото тегло, което оказва натиск върху долните нива на стоките.
Това ограничава максималната височина на стека. Освен това много продукти изискват постоянна вентилация, така че не могат да бъдат подредени в големи количества на пода на едно място. По този начин, при недостиг на пространство или високи наеми, компанията винаги може да оптимизира своите разходи, като инвестира в по-модерни системи за складово съхранение. Основното е да се намерят средства и да се потвърди чрез изчисления изплащането на разходите за модернизация на оборудването.