Гъвкаво динамично адресиране на товари в склада

Гъвкаво динамично адресиране на товари в склада за логистични сиситеми

Предназначението на складовете е основен фактор при определяне на тяхната техническа съоръженост и степен на механизация и автоматизация на склада на процесите в тях и при избора на организация и технология на работа. В логистичните складове на транспортните предприятия се извършва преобразуване на параметрите на товаропотоците – товарите престояват до получаване от собствениците или за следващо транспортиране.
Тази им особеност изисква прилагане на различна стратегия за адресиране на постъпващите товари. Разработена е структура на система за реализация на тази стратегия, основаваща се на нов модел и алгоритъм за гъвкаво динамично адресиране, която ще повиши ефективността манипулационните процеси в логистичните складове поради намаляване на пробега на товарно-разтоварните машини (ТРМ).

В основата на системата е регистър на собствениците на товари, съдържащ информация за средното време за престой на товарите в склада и динамично разпределяне на вместимостта на склада на зони с различна големина и с различен приоритет за заемането им.

Направеното изследване показва, че прилагането на стратегията за гъвкаво динамично адресиране може да намали пробега на ТРМ до 18.89%, в сравнение с традиционно прилаганите стратегии за адресиране, при изпълнение на едни и същи заявки.

Складовете са подсистеми на логистичните системи.

Те се различават по номенклатурата, количеството и режима на съхранение на товарите, по предназначение, по връзката им с различните видове транспорт, по операциите извършвани в тях, по конструкция, съоръжаване и ниво на механизация и автоматизация на процесите [1,2].

Във всеки склад има три материални потока предвидени в технологията на работа: входящи, вътрешни и изходящи с които се извършват операции съответно в приемната зона, зоната за съхранение и зоната за експедиция.

С обработката на тези материални потоци пряко е свързана организацията на работа в склада. Видът на склада и нивото на автоматизация и механизация на процесите в него, определят възможността за прилагане на различни стратегии за
повишаване на коефициента на запълването на склада и намаляване на продължителността на работният цикъл на обслужващите машини .

В складове със стелажи за палетизирани товари се прилагат някои от следните стратегии за адресиране

  1. Обезличено складиране на товарни единици със случайно разпределяне на складовите места и възможност за поставянето им на което и да е свободно място;
  2. Твърдо свързване на товарните единици с определен адрес;
  3. Случаен избор – прилага се в складове с продължителен престой на товарите и при складове с относително ниско ниво на механизация на процесите, като товарите се насочват към най-близкия свободен адрес;
  4. Избор по предварително определена последователност от зони за складиране. Тази стратегия е подходяща за складове с ограничен брой на зоните с фиксиран обем за складиране;
  5. Избор на адрес с цел равномерно разпределяне на всеки артикул в различните зони на склада;
  6. Избор на адрес от зона в която обслужващата машина е с най-голям престой.

В логистичните складове на транспортните предприятия товарите престояват до получаване от собствениците или за следващо транспортиране. Тези складове обикновено имат до 1000 места за палети в стелажи до 3-4 реда по височина, с оборот до 300 палети дневно, престоя на товарите рядко надхвърля 5 денонощия, като товаропотоците са с голяма динамика поради сезонност на превозите и честа смяна на товародателите.
Складовете са с ниско ниво на механизация, обслужват се от 1-2 машини и не използват специални компютърни складови системи (т.н. WMS – Warehouse Management System – система за управление на складово стопанство), с изключение на бар-код четци за регистрация на товарите.

При тези особености на логистичните складове прилагане на някои стратегии (2, 5 и 6) е невъзможно, а други са неефективни, което наложи разработване на система за гъвкаво динамично адресиране, с която да се намали пробега на товарно- разтоварните машини (ТРМ) и експлоатационните им разходи. Системата включва регистър на собствениците на товари, регистър на адресното пространство, регистър на товарите в склада и програмни модули за процесите при постъпване и изземане на товари.

Регистърът на собствениците съдържа информация за идентификаторите им и за средното време за престой на техните товари в склада.

Регистърът на адресното пространство обхваща всички адреси в склада и данни за текущото им състояние (заето/свободно).

Регистърът на товарите съхранява идентификатор за всеки товар, идентификатор на собственика, данни за датите на постъпване и напускане на склада и адреса на съхранение.

Разработената нова стратегия предвижда в склада да бъдат създадени виртуални зони (групи адреси) за товари, с различен приоритет за заемането им. От адресното пространство на склада динамично се отделя количество работни адреси, което е пропорционално на запълването на склада завишено с коефициент на неравномерност на товаропотока Кн (1 < Кн < 1.3).
Този коефициент може да бъде определен статистически или да бъде зададен експертно. Работните адреси се разделят на групи (зони), като големината на всяка група е пропорционална на количеството товари със съответен срок на съхранение. Тези групи не трябва да бъдат повече от пет, защото 95% товарите се получават от собствениците в рамките на пет дни и така всяка група ще бъде за товари с един и същи престой – съответно едно, две, три, четири или пет и повече денонощия.

Средният срок Tci за съхранение на товарите на i-тия собственик определя приоритета за заемане на съответната зона от склада (напр. при Тс=2 дн. ^ приоритет 2 ^ зона №2), като се заема най-близкия свободен адрес от нея или ако няма такъв се заема най-близкия свободен адрес от следваща зона. Този алгоритъм на работа осигурява гъвкаво преструктуриране на адресното пространство на склада и насочване на постъпващите товари на всеки собственик в съответната зона без намесата на оператор.

Алгоритъм на работа:

При постъпване на нов товар на собственик Su от базата данни на системата се прочита средния статистически престой на товарите му – Tci. Товара се насочва към най-близкия свободен адрес от зона 8, за която Tci = Ts и се решава минимизационната задача за най-къс път в мрежата от допустими маршрути от корена към адресите от зоната 8. Ако в базата данни на системата няма данни за този собственик, той се регистрира и експертно се определя зона 8 (напр. 8=5).

При изземане на товар на собственик Si, по формула (1) се определя ново средно статистическо време за съхранение на товари Tci и се изчисляват нови стойности на Ф8, Ф, X и *¥§ .

Разработени са три програмни модула съответно за стратегиите случаен избор, избор по предварително определена последователност от зони с фиксиран обем и гъвкаво динамично адресиране. За оценка на работоспособността на предложения алгоритъм е създаден модел на логистичен склад и са генерирани списъци със заявки за
обслужване на различни товаропотоци.
Моделиран е склад състоящ се от 9 работни коридора с по 9 колони стелажи от двете страни на 3 реда по височина. Генерираните списъци съдържат по 200 заявки (100 за постъпване и 100 за изземане на товари) за 30 календарни дни – общо по 6000 заявки във всеки списък. Дневните заявки във всеки списък са с еднаква структура – състоят се от 5 групи заявки за товари с различно време на престой в склада – от 1 до 5 денонощия, но с различен брой във всяка група. Това дава възможност да бъде изследвано влиянието на структурата на товаропотока върху пробега на ТРМ и запълването на склада. При обработването на всеки един от списъците със заявки, с всяка една от разгледаните стратегии за адресиране, е изчислен сумарния пробег на ТРМ от транспортното средство до определените адреси.

За определяне на ефективността от прилагането на стратегията за гъвкаво динамично адресиране, са съпоставени помежду си пробезите на ТРМ.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *